SEJARAH TAHUN 6
Tema
10: Negara Malaysia
Unit
2: Negeri-negeri di Malaysia
Rancangan Pengajaran Harian
Standard
Pembelajaran
·
Menghuraikan asal
usul nama negeri.
·
Menyenaraikan ibu
negeri dan bandar diraja.
·
Menjelaskan bendera,
lagu dan jata sebagai lambang negeri.
·
Menerangkan gelaran
ketua negeri bagi negeri-negeri di Malaysia.
·
Menghuraikan keunikan
warisan sejarah negeri-negeri di Malaysia.
Objektif
Pembelajaran
·
Menyatakan
kepentingan menghormati identiti negeri.
·
Menyatakan
kepentingan taat setia kepada negeri dan negara.
Set Induksi
(± 5 minit)
|
Video:
Sejarah Pembentukan Malaysia
|
Memahami
pembentukan Malaysia melibatkan beberapa negeri:
2. Guru bertanya asal negeri
kelahiran murid-murid.
3. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk yang
akan diajar.
|
BBM:
Video
KBKK:-
Menghubungkait
Nilai:
Bersyukur
|
Penggunaan
Klip Video (Set Induksi)
·
Dapat menarik
pehatian murid-murid.
·
Murid mendapat
gambaran tentang apa yang bakal dipelajari.
·
Tidak merasa bosan
sebelum pembelajaran dimulakan.
·
Murid-murid dengan
kecerdasan visual-ruang dan kecerdasan muzik akan berasa bersemangat dengan
kaedah ini.
Langkah 1
(± 15 minit)
|
Menamakan
negeri-negeri di Malaysia
Slide :
|
Membentangkan
silde
|
BBM:
Komputer,
LCD
KBKK:-
Nilai:
Menghargai
|
Prosedur Pelaksanaan
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti P&P
|
Catatan
|
Langkah 2
(± 15 minit)
|
Menyatakan negeri-negeri di Malaysia.
|
Aktiviti 1: Silang Kata
|
BBM:
Kad manila, marker.
KBKK:
Menjana idea
Nilai:
Kegigihan
|
Permainan
Silang Kata (Kad Manila)
·
Menjimatkan masa
daripada menulis di atas kertas setia pelajar.
·
Menarik perhatian
murid terutamanya mereka yang mempunyai kecerdasan kinestetik, kecerdasan
visual-ruang, kecerdasan verbal-linguistik.
·
Boleh menjimatkan kos
kerana boleh digunakan untuk kelas lain.
Langkah 3
(± 15 minit)
|
Mengenal
pasti kedudukan negeri-negeri pada Peta Malaysia :
|
Aktiviti
2:
3. Guru menyuruh pelajar-pelajar untuk mencari
dan meletakkan penanda bendera negeri-negeri di tempat yang betul.
|
BBM:
Mounting
board, Peta Malaysia (tidak
berlabel), bendera negeri, plastesin &
lidi.
|
Peta
Malaysia (Kit ABM)
·
Menarik minat murid.
·
Mudah untuk
disiapkan.
·
Pelajar dengan
kecerdasan kinestetik, kecerdasan muzik, kecerdasan visual-ruang sangat
berminat dengan permainan ini.
Penutup
(± 10 minit)
|
|
|
Nilai :
Menghargai
negeri-negeri yang membentuk Malaysia.
|
Penggunaan
bahan bantu mengajar saya
·
Klip video
·
Power point
·
Kad Manila
·
Kit Peta Malaysia
No comments:
Post a Comment